Lakberendezés vintage elemekkel
A vintage díszítés csodálatos módja annak, hogy karakterrel és egyedi stílussal ruházd fel az otthonod. A vintage darabok egytől-egyig történelemmel átitatott történeteket mesélnek el, és személyes hatást kölcsönöznek a lakberendezésnek, legyen szó egy nemzedékeken át öröklődő örökségről, vagy egy udvari kiárusításon szerzett szerencsés antik tárgyról. Ezek a darabok nemcsak gyakran finoman kidolgozottak és kiállják az idő próbáját is, de olyan karaktert és bájt kölcsönöznek annak, egy egyébként modernebb otthon számára is.
Olyan inspiráló ötleteket gyűjtöttünk össze, amelyek segítségével a régiségeket és a vintage darabokat könnyedén beillesztheted otthonodba!
A vintage stílusú lakberendezés
Sokféle megközelítés létezik a vintage kiegészítőkkel kapcsolatban, de a lakberendező szakértők közül sokan egyetértenek abban, hogy amikor vintage darabokat választunk, inkább azt vegyük, amit szeretünk, ne azt, amit értékesnek tartunk. Tehát a vintage lakberendezésnél arról van szó, hogy megtaláld azokat a darabokat, amelyek személyes szinten szólnak hozzád. Nem szükséges eleve vagyonokat költeni valamire azért mert antik!
1. Keverd a régit az újakkal
A vintage dekoráció kulcsa a különböző darabok keverésében rejlik. Merjük bátran keverni a különböző stílusokat, például az art decot, a Bauhaust, és a századközepi modern stílust, nem feltétlen kell ragaszkodni egy meghatározott korszakhoz! Ha minden bútorunkat újonnan vásároljuk, akkor az egy idő után elavultnak fog hatni, ezért érdemes egy kicsit több időt rászánni és különböző helyekről beszerezni a dekorációs darabokat. Mindig keressük az egyensúlyt a vintage és a kortárs között, például az antik lámpák (antique lamps) nagyon jól mutatnak egy egyébként modern stílusban berendezett nappaliban, amihez választhatunk még például egy antik faliórát vagy feldobhatjuk a falakat régi festményekkel. Az antik lámpák ráadásul lekapcsolt állapotban is ugyanolyan hatást fejtenek ki, mint felkapcsolva.
2. Válassz minőségi darabokat
A vintage bútoroknak általában sokkal hosszabb az élettartalmuk, hiszen a tömeggyártás előtt sokkal jobban odafigyeltek a minőségi darabok gyártására. A felhasznált anyagok általában jó minőségűek voltak – keményfák, selymek és hímzések, amelyeket az emberek most nem használnak, vagy csak valamilyen utánzatát. A minőség, a dizájn és a tartósság tekintetében az antik bútorok nagyon kedvezőek a modern bútorokhoz. Vásárlás során ellenőrizd a régiségek eredetiségét, hogy valóban minőségi darabot vásárolj ne reprodukciót.
3. Vintage textilek ölelésében
Akár párnákon, lámpaernyőkön vagy ágytakarókon keresztül jelenik meg, a vintage textíliák használata zseniális módja annak, hogy a szoba színét, mintáját és puhaságát beillesszük a belső térbe – akár fali dekorációként is felakaszthatunk egy szövetpanelt. A vintage textilek általában kézzel és kifinomult kivitelezéssel készültek, amiket a különböző technikák tesznek különlegessé.
4. Újrafelhasznált vintage darabok
Legyen szó a század közepén készített fotel átkárpitozásáról, egy régi tálaló átfestéséről vagy egy új műalkotás bekeretezéséről egy régi, aranyozott kerettel, a vintage daraboknak új életet adhatunk és egyedi darabokat készíthetünk otthonunkba. Nem beszélve róla, hogy támogatjuk a fenntarthatóságot. Találtál egy gyönyörű asztalt a piacon? Csak fesd át és szebb lesz mint új korában!
5. Játék a textúrákkal
A gyönyörű, kopott patinák, vintage edények, könyvek és műtárgyak gyönyörűek a polcok díszítésére. Használjunk kontrasztos textúrákat, de minimális színpalettával, amikor vintage darabokkal díszítünk. Maximum háromra korlátozzuk a színeket! A polc berendezése során ne legyen minden elem egy hosszabb polcon azonos magasságban. Nem csak az anyagokat kell kontrasztozni, hanem a magasságokat is össze kell keverni.